Seminarski i Diplomski Rad

Razvod braka
Vrsta: Seminarski | Broj strana: 14 | Nivo: Ekonomski fakultet

RAZVOD BRAKA U SRBIJI
Sukobi, loša komunikacija, nasilje i alkoholizam, mladi s poremećajima ponašanja i problemima zavisnosti faktori su koji utiču na porast broja razvoda u Srbiji. U Beogradu, u kom pet odsto stanovništva zavisi od socijalne pomoći, u porastu je broj razvoda, a kao razlog sve češće se navode nasilje i alkoholizam. Očekuje se da će najavljeno zaoštravanje ekonomske krize znatno uticati i na porodične odnose. Povećan je i broj žena i dece koji zaštitu od nasilja traže u Sigurnim kućama.
Najviše brakova sklapa se u Beogradu, gde je prijavljen i najveći broj razvoda. U Srbiji je sklopljeno 38.285 brakova, a razvelo se preko 8.500 parova, najviše u Beogradu.
U proseku se ispred matičara staje u kasnim dvadesetim godinama, a brakorazvodne parnice se najčešće pokreću u kasnim tridesetim. Prema zvaničnoj statsitici iz 2008. prosečan brak traje skoro 12 i po godina, a skoro dve trećine zahteva za razvod podnose žene. Prema sadašnjim pokazateljima, statistički podaci sledeće godine biće znatno drugačiji.
U Beogradu je veliki porast razvoda braka. I razlozi su uglavnom veća očekivanja od braka. Ranije je glavna funkcija braka bila reproduktivna uloga, međutim sada su potrebe za većim zadovoljstvima u partnerskoj relaciji. Ukoliko se ne odgovori na te zahteve, sve češće se mladi parovi, koji su u nekih 5 do 7 godina braka, odlučuju na razvod.
Gubitak posla, nedostatak novca, loši odnosi, nezadovoljstvo, poremećaj ponašanja kod dece, najčešći su problemi koji neretko za sobom povlače porast porodičnog nasilja, kao i alkoholizma, narkomanije, pa i kockanja. Uprkos letnjim mesecima, broj žena i dece koja su zaštitu našla u sigurnim kućama ne smanjuje se.
Najava zaoštravanja krize nepovoljno će uticati na porodične odnose, pa se već od jeseni može očekivati i veći pritisak na centre za socijalnu zaštitu. Na zakonskoj regulativi i organizaciji stručnih službi se radi, ali problem predstavlja nedostatak sredstava za pružanje materijalne pomoći.
Broj sklopljenih brakova u proteklih 18 godina u konstantnom je padu. Od 1991. do 2008. broj bračnih zajednica u Srbiji pao je za preko 6.800.
2. PORAZAVAJUCA STATISTIKA
U Srbiji je protekle godine bilo 8.622 razvedenih brakova na ukupno 41.083 sklopljenih, što znači da je petina bračnih zajednica "doživela brodolom". Prema podacima Republičkog zavoda za statistiku, broj razvoda je povećan za dva puta u odnosu na broj pre pedeset godina, a trajanje brakova je sve kraće. Poređenjem podataka iz prošle godine sa onima iz 2005. i 2006, evidentno je da broj rastava konstantno raste,a najvise je razvoda zbog prevare!
Rekorderi po broju razvoda su prošle godine bili stanovnici Borskog okruga, gde se na 1.000 sklopljenih brakova razvodilo više od polovine građana, dok najmanje rastava ima među stanovnicima Blaca, Prokuplja i Kuršumlije.
To je nešto više starosno doba u odnosu na 1991, kada je prosečna starost muškaraca bila 40, a žena oko 35 godina.

---------- CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU. ---------- 

www.maturski.org 

 

MOŽETE NAS KONTAKTIRATI NA E-MAIL: [email protected]

 

 

maturski.org Besplatni seminarski Maturski Diplomski Maturalni SEMINARSKI RAD , seminarski radovi download, seminarski rad besplatno, www.maturski.org, Samo besplatni seminarski radovi, Seminarski rad bez placanja, naknada, sms-a, uslovljavanja.. proverite!